Remark Classic OMR

Anketix

Optik formlar korkulu rüyanız olmaktan çıktı.

Remark Classic OMR Nedir?

Optik Okuma Yazılımıyla ilgili Web Sitemiz için Tıklayın

Optix Reader, optik form okuma altyapısı ile her türlü sınav, form ve anketi okutabildiğiniz, gelişmiş optik okuma makinalarına gerek kalmadan scanner cihazınızla tarama yapabildiğiniz, evinizde, okulunuzda veya işyerinizde formları kolayca bilgisayara aktarabildiğiniz, bir optik form ve anket okuma yazılımıdır. Optik Okuma Sistemi, otomatik kağıt beslemeli tarayıcı ile optik formların okunmasını ve değerlendirilmesini sağlayan sistemdir. Bir saatte 500 optik formu değerlendirebilirsiniz. Ayrıca, programlar tamamen Microsoft® Windows™ tabanlı olduğu için kullanımı son derece de basittir ve Txt formatında kayıt yapar.

 

Tarayıcı ile optik okumanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Değerlendirme işlemi görüntü işleme teknikleri ile yapıldığından kağıt eğri taranmış, tükenmez kalemle işaretlenmiş, yıpranmış (barkodlar haricinde), öğrenci kötü işaretlemiş, matbaadan hatalı basılmış olsa dahi hatasız olarak okuma işlemini gerçekleştirebilmektedir. Optik Okuyucu Programındaki hassasiyet ayarlarından tanımlanan hatalar rahatlıkla engellenmektedir. Yani Optik Okuyucu Programımızın okuma işlemi normal optik okuyucularla kıyaslanamayacak kadar gelişmiştir.

Normal optik okuyucular ile karşılaştırıldığında tek dezavantaj olarak söylenebilecek olan şey hızıdır! Tarayıcılı bir cihazla saatte ortalama 600 öğrencinin kağıdı okunabilirken, gelişmiş çeşitli tarayıcı modelleri ile de saatte yaklaşık 2000 kağıt okunabilmektedir.

Kısaca Tarayıcılı Sistemimiz:

Tükenmez kalemle işaretlemeleri okuyabilir.
Kağıt yapısı, rengi gibi özelliklerden bağımsız olarak optik form okuyabilir.
En iyi performansla optik form okuyabilir.
Eğri taranmış formları otomatik düzeltip okuyabilir.
Formları matbaadan hatalı basılmış olsa da okuyabilir.
Ortalama olarak saatte 600-1500 kağıt okuyabilir.
Fotokopi ile çoğaltılmış formları okuyabilir.
Buruşmuş, yıpranmış kağıtları okuyabilir.
Optik form, okuyucuya eğri konulsa dahi "otomatik düzeltme" özelliği ile başarıyla okuyabilir.
Okuyucu cihaz olarak kullanılan tarayıcı aynı zamanda diğer işler için de kullanılmaya devam edilebilir.
Her türlü formu okuyabilir. (ÖSS, OKS, SBS, ANKET,KPSS, YDS, KTT vb.)

Optik Okuyucu Yazılımı, günümüzde bir çok ofiste, okulda veya dershanede fotokopi, printer veya tarayıcı gibi ihtiyaçları gidermek üzere alınan çok fonksiyonlu yazıcılara (veya sadece tarayıcılara) optik okuyucu özelliği kazandırır.

 

Normal optik okuyucu kullanmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Tarayıcılı sistemlerle karşılaştırılırsa, açık ve net olarak söylenebilecek en büyük avantajları hızlarıdır. Kısacası saatte ortalama 2500-3000 kağıt okuması gerekenlerin tercih edebileceği bir sistem olduğu söylenebilir. Fiyat konusunda ise normal optik okuyucular çeşitli modellerine göre 2000-4000 Euro gibi rakamlara satılmaktadır. Ve bu cihazlar sadece optik formları değerlendirmekte kullanılmaktadır. Okuduğu optik formların bilgilerini de ham data (işlenmemiş veri) olarak vermekte olup bu bilgileri değerlendirmek, karne veya rapor vb. olarak çıktı almak için ikinci bir yazılıma ihtiyaç duyulmaktadır.